Fyzikální terapie & diagnostika

Fyzikální terapie využívá různých fyzikálních modalit, které zefektivňují a urychlují léčebný proces. Obrovskou výhodou fyzikální terapie je její neinvazivita a hloubkový průnik do tkání, ke kterým se s běžnou manuální terapii nelze dostat.

Po více jak 12 letech zkušeností práce s odlišnými fyzikálními modalitami a přístroji z pozice fyzioterapeuta, školitele a vývojáře těchto metod, můžu říct, že právě kombinace fyzioterapie a fyzikální terapie je klíčem k úlevě od bolesti. Všechny tyto zkušenosti a znalosti mi pomáhají tvořit unikátní terapie a pohybové programy, které pacientům přináší úlevu a urychlují proces hojení.

Specializací centra Una Vida je především selektivní radiofrekvenční terapie.  

Selektivní RF terapie

Okamžitá úleva od bolesti, zvýšení kloubního rozsahu, svalová relaxace, snížení otoků a regenerace

Elektroterapie,
ultrazvuk

Úleva od bolesti, svalová relaxace a stimulace nervů při poruchách hybnosti

Fototerapie

Šetrná terapie využívá léčebného účinku světla pro podporu hojení, ošetření jizev a má protizánětlivý účinek

Diagnostický ultrazvuk

Diagnostika pro přesné zacílení terapie, vizuální feedback při cvičení a vyhodnocení pokroku v terapii

Selektivní RF terapie (TR-Therapy) je především ta nejpříjemnější terapie s okamžitými výsledky, kterou svému tělu můžete dopřát. Spočívá v unikátní kombinaci manuální terapie a hloubkově-působícího střídavého vysokofrekvenčního proudu, který dokáže nastartovat regeneraci poškozené tkáně, zbavit vás bolesti svalů a kloubů, intenzivně prohřát unavené svaly, vstřebat otoky a zvýšit omezený rozsah pohybu v kloubu po úrazech či zlomeninách. 

Elektroterapie využívá různých druhů proudů s odlišnými parametry, díky kterým má velice široké spektrum terapeutických účinků. Používá se především pro účinné tlumení bolesti, ale také ke stimulaci oslabených svalů u poúrazových stavů, urogynekologických indikací jako je inkontinence či neurologických pacientů s centrálním nebo periferním nervovým postižením (elektrostimulace, elektrogymnastika a funkční elektrická stimulace). 

Ultrazvuk je definován jako akustické vlnění o frekvencích vyšších než 20 kHz, které se šíří hmotným prostředím lidského těla
na principu zhušťování a zřeďování částic. Ultrasonoterapie využívá mechanické energie podélného vlnění, které se neinvazivně vstřebává v měkkých tkáních a způsobuje lokální mikromasáž. Ultrasonoterapie má své využití v léčbě pooperačních, poúrazových i chronických otoků, ale také bolestivých svalových spasmů.

Oblíbená je také kombinovaná terapie, která využívá současně aplikace elektroterapie a ultrazvuku za cílem uvolnit svalové spasmy.

Bioptronová lampa patří do fototerapie a pracuje s polarizovaným světlem ve spektrálním pásmu 480-3400 nm, které navozuje v organismu biostimulační efekt a podporuje hojení při různých kožních afekcích jako jsou např. pooperační jizvy, jizvy po císařském řezu, bércové vředy nebo mastitidy. Dále je využívána k útlumu bolesti při degenerativních a zánětlivých onemocněních páteře, svalů a kloubů.

RUSI (Rehabilitative Ultrasound Imaging) využívá diagnostického ultrazvuku pro objektivní vyšetření pohybového aparátu, při urogynekologické fyzioterapii a dále jej lze využít jako terapeutický nástroj při reedukaci pacienta. Objektivizace pomáhá určit rozsah léze, efektivně zacílit terapii, sledovat vývoj pacienta a vyhodnotit efekt terapie. V urologicko-gynekologické fyzioterapii se používá pro vyhodnocení schopnosti aktivace a relaxace svalů pánevního dna a dále při hodnocení diastázy. V rámci terapie se také využívá jako biofeedback, kdy pacient dostává vizuální zpětnou vazbu při provádění pohybového stereotypu nebo se potřebuje naučit správnou aktivaci svalů pánevního dna či jiných hluboko uložených svalů.